The Ducati Monster 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 992.00 ccm (60,23 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 94.00 HP (68,26 kW)) @ 8000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Ducati Monster 1000 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring good range for your rides.
Routine service is key to keep your Ducati Monster 1000 running smoothly. Frequently replaced components include air filters. With the right parts, your Monster 1000 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 94.00 HP (68,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |