The Derbi Mulhacen Caf 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Derbi Mulhacen Caf 125 comes with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering reliable performance during your journeys.
Regular maintenance is necessary to maintain your Derbi Mulhacen Caf 125 running smoothly. Essential service parts involve air filters. By using genuine parts, your Mulhacen Caf 125 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Derbi Mulhacen Caf 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2222 mm (87,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |