The Bimota DB7 Oronero is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 164.00 HP (119.7 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Bimota DB7 Oronero comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring efficient efficiency during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your Bimota DB7 Oronero in top condition. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your DB7 Oronero will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB7 Oronero Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) |
| Power: | 164.00 HP (119.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Floating discs Brembo, Radial Caliper Brembo 4-Pistons, 4-Pads |
| Rear Brakes: | Single disc. Bimoto 2-pistons, 2-pads Brembo callipers |