The American IronHorse LSC is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential aspect. The American IronHorse LSC features a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel injection system, delivering consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is necessary for maintaining your American IronHorse LSC in peak form. Common service items include oil filters. With the right parts, your LSC will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse LSC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 280/35 - V18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 290.3 kg (636,80 pounds) |
| Length: | 2807 mm (109,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |