The Kymco Xciting 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 498.50 ccm (30,27 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 42.37 HP (30,75 kW)) @ 7500 RPM, 44.10 Nm (4,48 kgf-m or 32,34 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key feature. The Kymco Xciting 500 features a fuel tank and features a OHC fuel management system, ensuring optimal range during your journeys.
Routine service is crucial for ensuring your Kymco Xciting 500 in peak form. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Xciting 500 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Xciting 500 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.50 ccm (30,27 cubic inches) |
| Power: | 42.37 HP (30,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 44.10 Nm (4,48 kgf-m or 32,34 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |