The Keeway RX3 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.80 HP (9,25 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Keeway RX3 comes with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, giving reliable fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is key to maintain your Keeway RX3 performing at its best. Popular maintenance parts consist of oil filters. With regular servicing, your RX3 can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 12.80 HP (9,25 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1360 mm (53,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |