The Hyosung RT125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.70 HP (8,46 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Hyosung RT125 is equipped with a 9.10 litres (2,39 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, giving good fuel economy for your rides.
Preventative care is necessary to keep your Hyosung RT125 running smoothly. Regular replacement items involve oil filters. Using quality components, your RT125 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Hyosung RT125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 18 and the Rear Tyre size is 180/80 - 14 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.70 HP (8,46 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.10 litres (2,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |