The Honda Pantheon 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential factor. The Honda Pantheon 125 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring efficient range for your rides.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Honda Pantheon 125 performing at its best. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your Pantheon 125 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda Pantheon 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 64J and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |