The Honda CBR 1100 XX Super Blackbird is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 782.00 ccm (47,48 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 150.19 HP (109,05 kW)) @ 9500 RPM, 119.00 Nm (12,04 kgf-m or 87,36 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key feature. The Honda CBR 1100 XX Super Blackbird comes with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring consistent range for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Honda CBR 1100 XX Super Blackbird in peak form. Essential service parts involve sprockets. With the right parts, your CBR 1100 XX Super Blackbird will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR 1100 XX Super Blackbird Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47,48 cubic inches) |
| Power: | 150.19 HP (109,05 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 119.00 Nm (12,04 kgf-m or 87,36 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 227.0 kg (497,90 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |