The Enfield Bullet Machismo 350 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5626 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 2875 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
During extended trips, the tank size is an important consideration. The Enfield Bullet Machismo 350 includes a fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, giving good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is vital for ensuring your Enfield Bullet Machismo 350 running smoothly. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Bullet Machismo 350 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5626 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 2875 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |