The Ducati Monster 696 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 696.00 ccm (42,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 78.85 HP (57,31 kW)) @ 9000 RPM, 68.61 Nm (6,97 kgf-m or 50,35 ft.lbs) @ 7750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Ducati Monster 696 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel control system, providing good efficiency for your adventures.
Proper upkeep is necessary to keep your Ducati Monster 696 performing at its best. Frequently replaced components involve oil filters. With regular servicing, your Monster 696 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 696 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 696.00 ccm (42,26 cubic inches) |
| Power: | 78.85 HP (57,31 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.61 Nm (6,97 kgf-m or 50,35 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 152.0 kg (333,33 pounds) |
| Length: | 2101 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |