The Buell 1125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM, 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical feature. The Buell 1125R comes with a 21.19 litres (5,57 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, giving good mileage for your adventures.
Routine service is essential to maintain your Buell 1125R performing at its best. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your 1125R will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Buell 1125R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) |
| Power: | 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM |
| Torque: | 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.19 litres (5,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 1996 mm (78,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 8-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |