The Benelli Titanium is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM, 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential feature. The Benelli Titanium comes with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering optimal mileage for your rides.
Routine service is crucial to keep your Benelli Titanium in top condition. Popular maintenance parts include oil filters. With the right parts, your Titanium can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Benelli Titanium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 120/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |