The Linhai Prince 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 8000 RPM, 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important aspect. The Linhai Prince 50 comes with a 5.90 litres (1,55 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is vital to maintain your Linhai Prince 50 in top condition. Frequently replaced components involve drive chains. Through proper maintenance, your Prince 50 can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Linhai Prince 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.90 litres (1,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | 1685 mm (65,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 220mm |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm |