The Aprilia Atlantic 400 Sprint is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 390.00 ccm (23,68 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential feature. The Aprilia Atlantic 400 Sprint includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, delivering efficient range for your adventures.
Preventative care is important for keeping your Aprilia Atlantic 400 Sprint in top condition. Popular maintenance parts comprise sprockets. Using quality components, your Atlantic 400 Sprint will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Atlantic 400 Sprint Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 390.00 ccm (23,68 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |