The Buell S1 Lightning is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 6000 RPM, 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 5400 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Regular maintenance is crucial for ensuring your Buell S1 Lightning performing at its best. Regular replacement items include brake pads. By using genuine parts, your S1 Lightning will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |